Dom Przedpogrzebowy


Dom PrzedpogrzebowyDom Przedpogrzebowy. Cmentarz Powązki Wojskowe jest cmentarzem komunalnym, na którym odbywają się pochówki zarówno religijne, jak i bezwyznaniowe. Cmentarz podlega pod parafię św. Józefata Kuncewicza, znajdującą się przy ul. Powązkowskiej 90. Jeśli rodzina zmarłego chciałaby, aby pogrzeb był katolicki, to Msza odprawiana jest przez księży właśnie z tej parafii. Pogrzeby bezwyznaniowe prowadzone są przez Mistrzów Ceremonii. Zarówno ceremonie świeckie, jak i religijne odbywają się w Domu Przedpogrzebowym.


Dom Przedpogrzebowy wybudowana w latach 60.XX wieku, zgodnie z projektem Zbigniewa Gnassa, Ryszarda Sobolewskiego i Eligii Wakulicz. Cmentarz założono na początku XX wieku i już wtedy wybudowano drewnianą kaplicę, jednak przy modernizacji nekropolii postanowiono wybudować nowy, obszerny żelbetonowy gmach. Monumentalny budynek powstał w stylu modernistycznym. Dom Przedpogrzebowy mimo swej prostoty ma bardzo ciekawą formę architektoniczną. Główna fasada, w kształcie trapezu, ozdobiona jest w górnej części kamiennymi bryłami, które na przemian z cienkimi, pionowymi oknami tworzy interesującą, abstrakcyjną formę. Dolna, parterowa część fasady jest całkowicie przeszklona. Budynek przykryty został dachem w kształcie litery V, a granitowe ściany dodają mu monumentalizmu.


To tutaj odbywają się uroczystości pogrzebowe zarówno osób znanych, zasłużonych, jak i warszawiaków, którzy mają grób rodzinny na Powązkach. Pogrzebom wybitnych artystów, uczonych, czy polityków towarzyszą tłumy gości. Niejednokrotnie uroczystościom towarzyszy Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego i asysta wojskowa.


Zobacz również:


Poznaj WarszawęSightseeing Warsaw