Kwatera Ł – Łączka


Kwatera Ł – ŁączkaKwatera Ł – Łączka jest to miejsce, gdzie ukradkiem, nocą chowani byli Żołnierze Wyklęci, mordowani przez organy Urzędu Bezpieczeństwa PRL, w latach 1948- 1956. Najczęściej zabijani po brutalnych przesłuchaniach m.in. w Więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Dziś w miejscu dawnego Aresztu Śledczego zostało otwarte Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Katownia bezpieki, gdzie przetrzymywany był m.in. gen. August Emil Fieldorf „Nil” i Jan Rodowicz „Anoda”, zlokalizowana była w piwnicach Ministerstwa Urzędu Bezpieczeństwa – dziś Ministerstwa Sprawiedliwości. To miejsce również zostało udostępniona dla zwiedzających, jako filia Muzeum Powstania Warszawskiego – Cele Bezpieki. To stąd wielu więźniów po przesłuchaniach trafiało do Więzienia mokotowskiego na ul. Rakowieckiej.

Kwatera Ł - Łączka
Słowa majora Zygmunta Szendzielarza “Łupaszki”, gdy wprowadzono go z celi, aby wykonać karę śmierci.


Kwatera Ł – Łączka

Takich miejsc potajemnych pochówków działaczy niepodległościowych, którzy “znikali” w niewyjaśnionych okolicznościach w Warszawie było kilka. Jednak to Łączka – dziś część Powązek Wojskowych jest tym miejscem najsłynniejszym. Żołnierze Wyklęci, którzy zamiast po wojnie być odznaczani orderami, zamiast stawać Im pomniki mieli zniknąć. Ich historie miały być wytarte z pamięci społeczeństwa. Dziś odkrywane są na nowo, a kolejne osoby, które są identyfikowane mogą zostać godnie chowane m.in. Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych w Kwaterze Ł.

Do dnia dzisiejszego, gdy już zakończyły się wszystkie ekshumacje, na ok. 300 osób, których ciała odnaleziono na razie udało się zidentyfikować ok. 70 z nich.

W miejscu danych masowych grobów, nad którymi później urządzono śmietnik, po poszerzeniu Cmentarza założono kolejne kwatery. Zapełniły się one grobami osób zasłużonych dla systemu, często to właśnie kaci tacy jak Julia Brystigerowa “Krwawa Luna” – szefowa Departamentu V Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, zostali pochowani ponad swoimi ofiarami. Dziś po zakończonych pracach ekshumacyjnych wybudowano Pomnik – Panteon – Mauzoleum.

NIEZŁOMNI WYKLĘCI
PANTEON – MAUZOLEUM
ŻOŁNIERZY I DZIAŁACZY
PODZIEMIA NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO
ZAMORDOWANYCH
PRZEZ REŻIM KOMUNISTYCZNY
W LATACH 1945–1956

WIERNI BOGU I OJCZYŹNIE
ZŁOŻYLI NAJWYŻSZĄ OFIARĘ
W BOHATERSKIEJ WALCE
O GODNOŚĆ I WOLNOŚĆ
RZECZYPOSPOLITEJ

główna inskrypcja na Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych


Jeszcze nie wiadomo, czy wszystkie masowe groby w Warszawie odnaleziono. Są przypuszczenia, że kolejny może znajdować się na terenie Pola Mokotowskiego – Więzienie na Rakowieckiej jest dość blisko. Cały czas czekamy, kiedy Instytut Pamięci Narodowej wyda pełną listę osób zamordowanych. Wciąż trwają poszukiwania szczątków m.in. Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Dziś zdjęcia żołnierzy z inskrypcją: “Tu jestem/byłem pochowany”, “Tutaj jest mój grób”, “Jeszcze nie zostałem odnaleziony” wiszące na białych brzozowych krzyżach w Kwaterze Ł – Łączce przypominają nam, że wielu z nich jeszcze nie zaznało spokoju. Prosząc o odnalezienie i pochówek, o honor i godność.


“Cześć i chwała Bohaterom”


Zobacz również:


Poznaj WarszawęSightseeing Warsaw