Egiptomiania


Egiptomania


Egiptomania

Egiptomania to nic innego jak fascynacja sztuką starożytnego Egiptu, która zapoczątkowana została pierwszymi badaniami archeologicznymi właśnie w Kraju Faraonów.

Początki fascynacji sztuką starożytnego Egiptu przypisuje się Napoleonowi, gdy ten, w 1798 r. zorganizował wielką wyprawę wojenną. Celem miał być podbój Egiptu. Zabierając ze sobą ok. 35 000 armię i ok. 160/170 naukowców wyruszono przez Morze Śródziemne do Afryki. Już po kilku dniach od dotarcia do brzegów 2.07 zdobyto Aleksandrię i przez pustynię ruszono w kierunku Kairu. Najsłynniejszą bitwę pod piramidami stoczono 21.07.1798r. Wojska francuski walcząc z Mamelukami pokonały rdzenną armię. Naukowcy mieli za zadanie opisać sztukę i kulturę Egiptu. Również osły, jako zwierzęta pociągowe były niezbędne podczas wyprawy. Chciano ich uchronić przed walkami, i jak głosi anegdota, generał Maximilien Caffarelli wypowiedział słynne słowa: „Uczeni i osły do środka!”. Niestety żołnierze, zaczęli nazywać naukowców po prostu “osłami” 🙂 Po bitwie starty Francuzów wynosiły ok. 120 żołnierzy zabitych, a po stronie Mameluków poległo ok. 6 000. Napoleon zdobywa Kair.

Podczas wyprawy stworzono liczne dokumenty opisujące świat starożytny. Ponoć sam Napoleon spędził jedną noc w piramidzie, ale później nigdy o tym nie opowiadał. Zabrane informacje skatalogowano i opublikowano w 12-tomowym dziele pt. “Description de l‚ Egypte” w latach 1809- 1822. W kolejnych latach kolejne państwa zaczęły organizować swoje wyprawy naukowe. Sprowadzano liczne starożytności do Europy.


Egiptomania na cmentarzu

W związku z tym, że sztuka starożytnego Egiptu kojarzy się przede wszystkim ze śmiercią, dlatego też jej motywy zaczęły być popularne właśnie na Cmentarzach. W Warszawie na Starych Powązkach budowano groby w kształcie mastab (ściętego ostrosłupa), albo z elementami charakterystycznymi dla sztuki egipskiej. Przykładami takich grobowców są między innymi:

  • grób Ignacego Blumera – ozdobiony kolumną z kwiatem lotosu – wykorzystywanych w rytuałach pogrzebowych i ofiarnych, a także uskrzydloną tarczą słoneczną, jako symbol boga Ra
  • nagrobek Rodziny Przygockich – gdzie wyrzeźbieni Egipcjanie jakby strzegą płyty epitafijnej
  • grobowiec pisarza Gustawa Kamieńskiego – w kształcie mastaby, gdzie odnajdziemy kwiaty lotosu, uskrzydloną tarczę słoneczną nad wejściem, wokół drzwi 6 harfistów – harfę uważano za symbol bożej harmonii, a także 2 ptaki trzymające egipski krzyż Ankh – symbolizujący klucz otwierający bramy do świata zmarłych.
  • grób lekarza Teodora Dunina – również w kształcie mastaby, z dyskiem solarnym (uskrzydlona tarcza)

Egiptomiania jako moda na nagrobki inspirowane sztuką starożytnego Egiptu to tylko jeden z styli pojawiających się na Cmentarzu. Osobno pojawiały się nagrobki żeliwne, gdy wynaleziono żeliwo, nagrobki przyozdobione rzeźbami figuralnymi, pomniki upamiętniające zawód wykonywany przez osobę zmarłą, czy np. pomniki inspirowane stylem wiejskim.


Zobacz również:


Poznaj WarszawęSightseeing Warsaw